O MOTIVÁCII

Psychológovia píšu, že človek by po každých 5-tich rokoch mal zmeniť zamestnanie. Je to kvôli únave a strate motivácie zo stále rovnakej práce.

Možno je to z vedeckého a psychologického hľadiska v poriadku, ale v praxi je to ťažko realizovateľné. Aj keby to bolo realizovateľné, je možné, že by nám to prinieslo viac škody ako úžitku. Toto Vám píšem z vlastnej skúsenosti.

Mál som v Srbsku rozbehnutý a stabilný business. Pekne sme z toho žili. Mali sme bokom ešte nehnuteľnosti ktoré sme dávali do podnájmu, obchod vo vlastných priestoroch, pozemok na ktorom som postavil dom a výrobný priestor. Ale moje podnikanie ma začalo nudiť. 15 rokov tá istá práca, tá istá cesta do roboty, tie isté telefonáty…. Vymýšľal som ako sa s toho dostať. Na koniec sme sa zo spoločníkom striedali tak, že sa jeden mesiac o firmu staral jeden z nás, a ďalší mesiac ten druhý.

Ale, v mojej povahe bolo niečo čo ma ťahalo do iných, nových vecí. Ako výsledok túžby po novom, sme sa presťahovali na Slovensko v roku 2004.

Od tedy ale uplynulo ďalších 11 rokov. Zase hrozilo, že príde k únave z každodenného opakovania tých istých aktivít. Preto sa bolo treba občas namotivovať znovu a znovu.

Všetci sme veľa krát pozerali v televízii rôznych motivačných trénerov – profesionálov. Na západe je ich veľa. Niektorý sú veľmi dobrý, jedným z nich je Mark Davis, Austrálčan. 05.februára 2016 som využil príležitosť keď robil prednášku vo Viedni.

20160205_120710 20160205_122007

Aj keď téma prednášky bola úplne iná, pomohol mi nájsť rovnováhu a trošku stlmiť moje rozsiahle túžby a nápady, a zároveň sa namotivovať v racionálnom smere.

Všetko je ľahké a všetko sa dá keď má človek 20-30 rokov, ale keď má 50 veci sú trošku iné. Motivačný tréner Vám najlepšie pomôže vtedy keď už máte nadefinovanú cestu a jasný cieľ. Je to ako v športe. Ak poznáte trasu, viete aká je dlha a kde je cieľ, tréner je tu aby Vás natrénoval a dostal vás tam, a to čo najrýchlejšie. Ak neviete kde je cieľ, budete behať krížom krážom a nikdy sa do cieľa nedostanete. Lebo on vo vašej hlave neexistuje.

Nadefinujte si svoje ciele. Nie je to vždy ľahké. Keď máte menej ako 30 rokov, je to ťažké lebo neviete aké príležitosti Vám život ešte ponúkne. Keď máte viac ako 40 rokov, furt máte pocit že meškáte v plnení svojich cieľov. Šťastný človek je ten, ktorý si vie nadefinovať životné ciele a začne na nich robiť v životnom období od 30-40 rokov.

„Keď vlak ide v nesprávnom smere, všetky stanice sú nesprávne.“ – citát neznámeho autora ( presnejšie povedané, zabudol som kde som to čítal).

Ak si chcete prečítať viac o Markovi Devisovi, tu je link: www.markdavis.com.au

Komentáre

    Pridať komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *